A 40. Rally Islas Canarias – El Corte Inglés-szel kezdetét vette a rally Európa-bajnokság 2016-os évada. A kanári-szigeteki versenyen a tavalyi bajnok, Kajetan Kajetanowicz mellett, Mads Ostberg és több magyar páros is rajthoz állt.

A csütörtöki kvalifikációs szakaszt az M-Sport norvég pilótája, Mads Ostberg nyerte meg. Az R5-ös Fiestát terelgető versenyző 2:00.977-es idővel teljesítette a 3.57 kilométeres távot. Ostberg két másik Fordos pilótát, Alexey Lukyanukot és Kajetan Kajetanowiczot utasította maga mögé. A Botka Dávid – Szeles Péter páros a tizenegyedik helyen mutatkozott be a Citroen DS3 R5-tel az ERC-ben.

160312 erc n2

Pénteken hat gyorsasági szerepelt a programban. A közel 25 kilométeres Moya-i szakaszt uralták a Fordosok. Mads Ostberg 0.1 másodperccel előzte meg Lukyanukot, míg Kajetanowicz harmadikként ért célba. „Ez egy nagyon trükkös szakasz volt. A magasság miatt érezni lehetett a teljesítménycsökkenést. Az elején sokat veszítettem, nagyon nehéz volt vezetni. Két kemény és két lágy abroncsot raktunk fel az autóra.” –mondta Ostberg.

A következő két szakaszt a spanyol Enrique Cruz nyerte a Porsche 997 GT3-mal. A délelőtti kör után Mads Ostberg állt az élen az összetettben „Kajto” és Lukyanuk előtt.

Botkáék számára nem alakultak jól a dolgok. Az első szakaszon megforogtak, majd a kuplungjuk is tönkrement, végül egy jeladóval is gondjuk akadt. - A rallye2 szabályok szerint szombaton visszaállhattak a versenybe.

Az első három gyorsasági után a Puskádi János – Gódor Barnabás kettős volt a legjobb magyar egység. A Skoda Fabia R5-tel szereplő páros az összetett 20. helyén állt. Ranga Péter Bán Viktorral az oldalán a 33. pozícióban tanyázott, míg a 2014-es ERC 2WD kategória bajnoka, Bessenyey Zoltán a harminckilencedik, Érdi Tiborék a negyvenharmadik, Várkonyi Szabolcsék pedig a hatvanhatodik helyről várták a folytatást.

A délutáni körben Kajetanowicz kettő, Lukyanuk pedig egy szakaszsikert könyvelhetett el. Mads Ostberg a hetedik, Santa Lucía-i pályán lecsúszott az útról, és annyira megsérült a Fiestájának a jobb oldala, hogy kénytelen volt feladni a futamot a vezető pozícióból.

„Az eset előtt is már észrevettük, hogy valami nem stimmel a fékkel, de később jobb lett, és azt hittük, hogy csak bepiszkolódott vagy valami ilyesmi. Sajnos később újra jelentkezett ez a hiba, és amikor keményen fékeztem, nem működött jól és ezért hibáztunk. Az autó oldala összetört, és a felfüggesztés valamint a differenciálmű is megsérült.” –nyilatkozta a norvég.

Szombaton újabb hat gyorsaságit kellett abszolválniuk a pilótáknak. A napi nyitószakaszt a Porsche-s Cruz nyerte meg. A spanyol versenyző 8.8 másodpercet adott a másodikként beérő Kajetanowicznak. Roberto Consani Peugeot 208 T16-osa nem akart beindulni a Parc Fermébe, és a késés miatt 1 perc 20 másodperces időbüntetéssel sújtották. A francia versenyzőnek nem ez volt az egyetlen gondja, mivel a gyorson fékprobléma is hátráltatta őt.

A délelőtti másik két szakaszt a spanyolok uralták. A Gáldar-i pályán Cruz ismét első időt ment, megelőzve Porsche-s márkatársát, Armide Martínt és a Mitsubishis Cristian García Martínezt. Lukyanuk csak a negyedik helyen teljesítette a távot, így Enrique Cruz átvette a vezetést az összetettben. A tizedik szakaszt ismét Cruz és Martín Porschéi uralták, míg a harmadik időt Alfonso Viera autózta a Skoda Fabia WRC-vel. Cruz előnye közel 16 másodpercre duzzadt Lukyanukkal szemben.

160312 erc n3

Lukyanuk és Kajetanowicz is a gumikkal küzdött. „Teljesen elfogytak a kemény keverékek és csak egy tartalék volt a kocsiban. A guminyomás is rossz volt, így rengeteg időt veszítettünk.” –magyarázta „Kajto”, aki a negyedik helyre csúszott vissza az összetettben.

A délutáni első szakaszon Cruz ismét az élen végzett, Kajetanowicz és Martín előtt. A verseny utolsó két gyorsaságiján Alexey Lukyanuk utasította maga mögé a vetélytársakat.

A 40. Rally Islas Canarias-t az Enrique Cruz – Ariday Bonilla duó nyerte a Porsche 997 GT3-mal, míg az ERC értékelésben Alexey Lukyanuk diadalmaskodott Kajetan Kajetanowicz és Luis Monzó előtt.

„Hihetetlen, hogy győzelemmel sikerül indítani a szezont. Nagyon büszke vagyok a csapatomra. Az első nap nehéz volt, mivel kiszámíthatatlanok voltak a körülmények, így nagyon örülünk ennek az eredménynek.” –nyilatkozta Alexey Lukyanuk.

Puskádi Jánosék az abszolút tizenegyedik, Rangáék a huszonharmadik, Érdiék a harmincnegyedik, Bessenyeyék a harminchatodik, Várkonyiék az ötvenegyedik, míg Botkáék az hatvanhatodik helyen zárták a kanári-szigeteki futamot.
Az ERC2-ben Rangáék, az ERC3-ban pedig Bessenyeyék ünnepelhettek a dobogó második fokán.